2935 de instituții școlare europene au primit Certificatul de Școală eTwinning în urma parcurgerii celor două etape ale procesului de selecție. Dintre acestea, 78 sunt din România.

Aceste școli premiate sunt deschizătoare de drumuri, fiind recunoscute drept modele în domenii precum:

În România, centrul național eTwinning este fostul Institut de Științe ale Educației.

Certificatele reprezintă atât o recunoaștere a reușitei personale a profesorilor, cât și o confirmare a rezultatelor deosebite obținute de întreaga echipă eTwinning din aceste școli.

Art Highschool „Ionel Perlea”, Slobozia, IalomitaPetre George Catalin
Colegiul Economic BuzăuMarioara Lungu
Colegiul Economic „Anghel Rugina”, VasluiDaniela Popescu
Colegiul National „Avram Iancu”, Ștei, BihorAndru Cristian
Colegiul National Pedagogic „D.P.Perpessicius”, BrailaGherghinoiu Constantin
Colegiul National Pedagogic „Gheorghe Lazar”, Cluj-NapocaMircea Bertea
Colegiul National Samuil Vulcan,Beiuș, BihorMihaela Ilies
Colegiul National „Cuza Voda”, Husi, VasluiManuela Iacob
Colegiul National „Iosif Vulcan”, Oradea, BihorSimona Martin
Colegiul National „MIRCEA ELIADE”, Reșita, Caras SeverinGheorghita Fercea
Colegiul National „Mihai Eminescu”, SuceavaRenato Tronciu
Colegiul National „Nichita Stanescu”, Ploiesti, PrahovaCarmen Argesanu
Colegiul National „Tudor Vladimirescu”, Târgu Jiu, GorjCristina Goanță
Colegiul Tehnic Aiud, AlbaGheorghe Suciu
Colegiul Tehnic de Cai Ferate „Unirea”, Paşcani, IasiOrasanu Daniela-Claudia
Colegiul Tehnic „Danubiana”, Roman, NeamtLeonard Văcaru
Colegiul Tehnic „Petru Poni”, Roman, NeamtMariana Gabriela Dascălu
Colegiul Tehnic „Traian Vuia”, Oradea, BihorDaniela Vîlceanu
Colegiul de Arta „Ciprian Porumbescu”, SuceavaRoman Elena Sabina
Grădinița cu program prelungit nr. 6, BuzăuMaria Fustei
Grădinița Cu Program Prelungit Nr.1, Târgoviște, DambovitaTinica Dăscălescu
Grădinița Cu Program Prelungit „Mamaruta”, Cluj – Napoca, ClujMelania Zamfira Palfi
Grădinița Raza de Soare, Târgoviște, DâmbovițaCatalina Nicoleta Cuculea
Grădinița cu Program Prelungit Scornicesti structura a Scolii Gimnaziale „Ghe. Popescu”, Margineni, Slobozia, Scornicești, OltLoredana Mihaela Cringus
Grădinița cu Program Prelungit „Amicii”, ConstanțaTania Ileana Dumitrescu
Grădinița cu Program Prelungit „Casuta Fermecata”, Gherla, ClujAurelia Danko
Grădinița cu Program Prelungit „Floarea-Soarelui”, Resita, Caras SeverinElena Coca
Grădinița cu Program Prelungit „Neghinita”, Cluj-Napoca, ClujVioleta-Ioana Mureşan
Grădinița program prelungit Nr. 13, Târgoviște, DambovitaMaria Grigore
Grădinița „Micul Print”, Cluj-Napoca, ClujLuciana Truta
Grădinița nr 268, BucureștiGeorgeta Matei
Liceul „Atanasie Marienescu”, Lipova, AradLucian Mihai Dontu
Liceul Teoretic, Filipestii De Padure, PrahovaMarilena Rozalia Rusu
Liceul Tehnologic „Octavian Goga” Jibou, SalajDaniel Mureșan
Liceul Tehnologic Costești, ArgesTatiana Stoian Preda
Liceul Tehnologic de Industrie Alimentara „George Emil Palade”, Satu MareEcaterina Ildiko Buda
Liceul Tehnologic ”Liviu Rebreanu” Maieru, Bistrita NasaudNicu Cîrdan
Liceul Tehnologic „Carol I”, Valea Doftanei, PrahovaSteluta Elena Pralea
Liceul Tehnologic „Lazar Edeleanu”, Năvodari, ConstantaConstantin Patrana
Liceul Tehnologic „Toma Socolescu”, Ploiești, PrahovaRodica Avramescu
Liceul Teoretic „Nicolae Titulescu” Slatina, OltCarmen Claudia Boiangiu
Liceul Teoretic ,,Lucian Blaga”, Cluj – NapocaMonica Laura Ungurean
Liceul Teoretic Școala Mea, BucureștiCarmen Jacqueline Dan
Liceul Teoretic Tudor Arghezi, Craiova, DoljSandoi Lucian
Liceul Teoretic „Grigore Moisil”, Timișoara, TimisCerasela Bociu
Liceul Teoretic „Ioan Pascu”, Codlea, BrasovOana Lungu
Liceul cu Program Sportiv, BotoşaniIoan Hunca
Palatul copiilor Timișoara, TimisNina Daniela Gheju
Școala Gimnazială „George Tutoveanu”, Bârlad, VasluiPaula Dascălu
Școala Gimnazială, Borlești, NeamtIonel Patrunjel
Școala gimnaziala nr. 1, Cristești, BotoșaniCătălin-Dumitru Hanghicel
Școala George Călinescu Onești, BacăuIoana Rusu
Școala Gimnazială Jijila, TulceaPetrica Obancia
Școala Gimnazială „Andrei Șaguna”, Turda, ClujOlga Morar
Școala Gimnazială „Constantin Gh. Marinescu” Galați, GalatiAna-Viorica Huțanu
Școala Gimnazială „Episcop Iacov Antonovici” Bârlad, VasluiMariana Balan
Școala Gimnazială „G.D. Teutsch” Agnita, SibiuMarinela Florita
Școala Gimnazială „Grigore Moisil” Ploieşti, PrahovaAnda Marcu
Școala Gimnazială Nr. 11, Oradea, BihorSaitos Alina Loredana
Școala Gimnazială Nr. 30, Brașov, BrașovPompilia Tișulescu
Școala Gimnazială Nr. 4, Structura Grădinița cu Program Prelungit Dumbrava Minunata, Râmnicu Vâlcea, VâlceaDaniela-Elena Corendea
Școala Gimnazială Nr. 7 „Sfanta Maria”, TimișoaraGica Dumitru
Școala Gimnazială Nr.22, GalațiValentina Tudorache
Școala Gimnazială Romanu, BrăilaGiorgiana Ioan
Școala Gimnazială nr .7 BuzăuMarilena Urmuzache
Școala Gimnazială nr. 49, BucureștiViorica Baibarac
Școala Gimnazială „Alexandru Depărățeanu”, Roșiori De Vede, TeleormanCristian Popescu
Școala Gimnazială „George Baritiu”, Jucu de Sus, ClujAnghel Todea
Școala Gimnazială „Grigore Mihaescu”, Vlădeşti, ValceaDomnica Mecherel
Școala Gimnazială „Horea, Closca si Crisan”, Turda, ClujDaniela Bulgarov
Școala Gimnazială „Mircea cel Batran”, Pitești, ArgesDragos Dinculescu
Școala Gimnazială „Sava Popovici Barcianu”, Rășinari, SibiuCarmen Olteanu
Școala Gimnazială „Sfantul Andrei”, Mangalia, ConstantaAdrian Vargatu
Școala Gimnazială „Stefan cel Mare”, GalațiLuminita Chiriac
Școala Gimnazială „Tudor Vladimirescu”, Târgoviște, DambovitaMarina Loredana Oană
Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești, ArgesMarian Haiducu
Școala Gimnazială „Zaharia Stancu” Roșiori De Vede, TeleormanGina Stavarache
Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sf. Ioan Gura de Aur”, Huși, VasluiLiliana Tacu

Lista integrală a școlilor recompensate este disponibilă pe platforma eTwinning.net: etwinning.net/en/pub/support/2021–2022-etwinning-school-l#c642

Sursa: eTwinning România
Imagine: JOHNY REBEL, the Explorer Panda from Pexels